Lyxiga hus och lokaler svårare att sälja

lyxiga lokaler och villor

Exklusiva och lyxiga lokaler, hus och villor blir allt svårare att sälja i takt med den vikande fastighetsmarknaden.

Lyxiga hus och lokaler fortfarande osålda
Några av landets lyxigaste fastigheter är till salu; men ingen vill köpa dem. Skolhuset i Torekov är ett exempel på detta, en lokal till salu för 240 000 kr/m2. Samma sak gäller ön Hanö i Blekinge skärgård som också varit till salu sedan i våras. Dessa lokaler pekades då ut som årets hetaste objekt på fastighetsmarknaden, men nu tycks ingen ha råd att köpa fastigheter som dessa.

Marknaden för att hyra lokaler blomstrar dock, då allt fler väljer hyreslokaler medan marknaden är på nedgång.

Professor bekräftar nedgång
‘Bostadsmarknaden har stannat av’, säger professor Stellan Lundström på KTH. Han fortsätter sedan att marknaden var på toppen för drygt 1 år sedan och han menar att nu är det mycket fler säljare än köpare ut på marknaden. Stellan menar vidare att det ofta är de lyxigaste objekten som ofta drabbas först.

De ökade antalet fastigheter medför ett ökat tryck och rådet till alla som ska sälja bostad eller lokal är att byta mäklare eller ta bort objektet från marknaden om du inte får sålt det efter 3-5 månader.

Leave a Reply