Danskarna säljer svenska lägenheter och flyttar hem

danskarna flyttar hem

De billiga bilarna och lägenheterna håller inte kvar danskarna i Sverige längre. Den första generationen danskar som flyttat över till Sverige börjar nu vända tillbaka. Detta beräknas minska efterfrågan på lägenheter i Malmö och spå på prisfallet framöver.

Trenden har vänt, danskarna flyttar hem

För första gången sedan 1999 så har det nu blivit en trendväxling. Istället för att allt fler flyttar till Skåne där lägenhetspriser och bilar är mycket billigare, så vänder folk nu tillbaka i allt högre grad. Något som spås öka framöver i takt med att priserna för lägenheter i Köpenhamn har sjunkit kraftigt. Men också på grund av många danskar som får barn hellre väljer skolgång för dem i Danmark.

Säljer lägenheten när ekonomin vänder

När ekonomin vänder neråt så blir folk mer riskovilliga och danskarna flyttar inte lika gärna över sundet längre. 26-åriga Jeppe Jensen har nu satt sin lägenhet i Malmö till salu och ska flytta tillbaka till Köpenhamn. “Transporten är den första anledningen att flytta tillbaka. Man ska över Öresundsbron varje dag och ofta är tågen försenade. Då sitter man fast på fel sida sundet. Jag saknar också sin familj och vänner i Köpenhamn”, säger Jeppe.

Nedan återfinns statistik över den som flyttar över sundet.

Leave a Reply